seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada na pytania Czytelników. Kochać się razem, czy samemu?. Gazeta Wrocławska, 26.5.2000, s.14
2000-05-26

Kochać się razem, czy samemu ?
Roman (50 lat) z Trzebnicy. „Moja żona od ponad pół roku jest poważnie chora. Często jest w szpitalu, a wtedy kiedy wraca do domu jej samopoczucie też nie jest na tyle dobre, żebyśmy mogli prowadzić normalne życie. Związane jest to również z tym, że nasze współżycie seksualne uległo prawie całkowitemu zanikowi. Kocham moją żonę bardzo i przez całe życie nie zdradziłem jej nigdy. Byliśmy dla siebie pierwszymi i jedynymi partnerami seksualnymi. Teraz też nie myślę nawet o tym, że mógłbym pójść do łóżka z inną kobietą. Moje życie uległo diametralnej zmianie od czasu choroby żony: stałem się bardziej nerwowy i wybuchowy. Nie bez znaczenia w tej sytuacji jest napięcie seksualne z którym nie mogę sobie poradzić. Czy jest jakieś wyjście z tego kłopotliwego położenia?”

Potrzeba seksualna to nie potrzeba pokarmowa czy snu, które muszą być systematycznie zaspokajane, aby człowiek mógł żyć. Są ludzie, którzy nie zaspokajają potrzeby seksualnej i żyją, często szczęśliwie. Są nawet tacy, którzy twierdzą, że każdy kontakt seksualny jest dużym wydatkiem energetycznym organizmu i w związku z tym, gdybyśmy np. powstrzymywali się od współżycia żylibyśmy dłużej, bo mielibyśmy więcej energii (dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn).
Doświadczenia seksuologii klinicznej wskazują natomiast na inną prawidłowość: przerwa w kontaktach seksualnych (spowodowana śmiercią, wyjazdem lub chorobą partnerki) może odbijać się na sferze emocjonalnej, a powrót do sprawności seksualnej po okresie wstrzemięźliwości może być utrudniony. Istnieje nawet osobna jednostka kliniczna opisująca ten problem u mężczyzn: zespół wdowca tj. występowanie określonych zaburzeń seksualnych, głównie w postaci zaburzeń wzwodu członka i wytrysku nasienia w czasie pierwszych stosunków po dłuższej abstynencji seksualnej.
Są oczywiście sposoby redukcji napięcia seksualnego bez stosunków:
polucje nocne i masturbacja. Badania ankietowe dotyczące życia seksualnego ludzi 50- letnich i starszych wskazują, że 52 % żonatych mężczyzn i 36 % zamężnych kobiet masturbowało się, również w sytuacjach podobnych do tej w której znalazł się autor cytowanego na wstępie listu. Część z 50- latków czerpie satysfakcję z przytulania się do partnera/ki albo pettingu (pieszczot okolic genitalnych przez partnera/kę). Zdrowy partner osiąga w takich sytuacjach orgazm, a oboje odczuwają przyjemność z bliskości fizycznej z kochaną osobą.
Rada dla Romana: proszę porozmawiać żoną o tym, co się stało z Waszymi potrzebami seksualnymi (Twoją i Jej) i o tym, jak w nowej sytuacji, w której się oboje znaleźliście, można te potrzeby zaspokoić.

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne