seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada na pytania Czytelników. Zwierzę seksualne. Gazeta Wrocławska, 4.8.2000, s.16
2000-08-04

Zwierzę seksualne.
„Mam trzydzieści parę lat, żonę, dzieci i właściwie udane życie rodzinne. Żonę poznałem z górą 15 lat temu. Mamy udane życie seksualne. Początkowo wszystkiego uczyliśmy się „na sobie”, poźniej pod wpływem lektury i znajomych urozmaicaliśmy nasze współżycie seksualne wprowadzając nowe pozycje, formy pieszczot, czy scenerię kontaktów seksualnych. Żona zawsze chętnie przystawała na te zmiany. Jednak taka sytuacja trwała do czasu, a konkretnie do ubiegłego miesiąca. Ostatnio dokonanym urozmaiceniem była próba wprowadzenie pewnej agesji do naszego współżycia. Zauważyłem mianowicie, że podnieca mnie z jednej strony zmuszanie żony do kontaktów seksualnych wtedy, kiedy nia ma na nie ochoty, a z drugiej strony wymagam od niej uległości w czasie stosunku. Czasem nawet specjalnie wyobrażam socie, że ją gwałcę. Trochę się tego wszystkiego przestraszyłem, tym bardziej, że żona przestała być otwartą i czułą kochanką”.

I trudno jej się dziwić. Ciekawe jak Ty byś reagował w jej sytuacji i czy miałbyś ochotę na zbliżenie, wiedząc, że żona potrzebuje Twojego upokorzenia, żeby osiągnąć odpowiedni poziom napięcia seksualnego?
Współzycie seksualne opiera się na wielu atawizmach, Wyrazem jednego z nich jest przekonanie części mężczyzn, że kobiety potrzebują agresji, dominacji, chcą być brane siłą. Wtórują im niektórzy badacze, sugerując, że 1/3 kobiet mających fantazje seksualne towarzyszące współżyciu wyobraża sobie gwałt.
To prawda, ale nie wynika z niej wcale, że potrzebują być gwałcone, ale raczej z przyswojenia sobie przez nie pewnego modelu kulturowego. Wyemancypowane w życiu społecznym kobiety, zajmujące wysokie często pozycje w społeczeństwie, opowiedzialne za działania innych ludzi, dominujące nad pracownikami szukają partnera seksualnego, który byłby w stanie je zdobyć, któremu mogłyby się bez końca oddać. Model partnerstwa jest im obcy. Ale nie wynika z tego, że życie seksualne każdej kobiety jest oparte na takim atawizmie.
Z drugiej strony życiem seksualnym mężczyzn rządzą podobne atawizmy. Wyrazem tego są wyniki eksperymentów laboratoryjnych w których mężczyźni obserwowali nagrania wideo przedstwiające zarówno sceny gwałtu, jak i dobrowolnego stosunku seksualnego. Wyniki tych badań (zezanania mężczyzn, jak i obiektywne pomiary fizjologicznych reakcji seksualnych) wykazały, że oba rodzaje scen są dla nich podniecające w tym samym stopiu. I znowu, podobnie jak w przypadku kobiet mających fantazje seksualne dotyczące gwałty, nie można powiedzieć, że mężczyźni z tych badań to potencjalni gwałciciele.
Rada dla autora jest prosta: nie bój się swoich atawizmów, ale nie narzucaj ich partnerce.


     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne