seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada na pytania Czytelników. 4 procent ludzi. Gazeta Wrocławska, 15.9.2000, s.16
2000-09-15

4 procent ludzi.
„Mój syn jest homoseksualistą. Nie ma jeszcze 20 lat. Kilkanaście dni temu przyłapałam go w łóżku z innym, nieco starszym, chłopakiem, nawiasem mówiąc synem mojej przyjaciółki. Kiedy powiedziałam o tym mężowi najpierw podbił syna, a później mieliśmy z nim poważną rozmowę. Powiedział nam, że to nie był przypadkowy kontakt, że kocha tamtego chłopaka i od ponad roku mają stosunki seksualne nawet kilka razy w tygodniu. Powiedział też, że miał dziewczynę na wakacjach w ubiegłym roku. Wydawało mu się, że ją kocha. Byli kilka razy w łóżku, ale stosunki z nią nie były dla niego tak satysfakcjonujące, jak z aktualnym partnerem. Panie doktorze mamy jeszcze dwóch starszych synów i żaden z nich nie przejawia takich skłonności, jak ten najmłodszy. Żyjemy w małej miejscowości gdzie prowadzimy dość duży sklep. Wszyscy nas znają. Nie wyobrażam sobie, co będzie dalej. Jak pomóc naszemu zboczonemu synowi?”

Pomocy bardziej potrzebują rodzice niż syn. Ale po kolei.
Homoseksualizm (z greckiego: homos- ten sam, sexualis- płciowy) dotyczy około 4 % populacji i jeszcze kilkanaście lat temu klasyfikowany był jako dewiacja seksualna. Były takie kraje, gdzie homoseksualistów przymusowo leczono w szpitalach, ale były i takie, gdzie zamykano ich w więzieniach z długoletnimi wyrokami. Jedno gorsze od drugiego.
Dzisiaj traktowani są o wiele lepiej. Nie mówi się, że są dewiantami, ale że mają odchylenia w zakresie obiektu seksualnego. Zmiana stanowiska i akceptacja homoseksualistów wiązała się głównie z rozwojem seksuologii. Po analizie różnych kierunków terapii i ich efektów naukowcy przyznali się do bezsilności. Próby zmienienia orientacji seksualnej były całkowicie nieskuteczne. Okazywało się, że nie można z homoseksualisty zrobić hetero tak, jak heteroseksualisty nie można uczynić homo. Nie chodzi przy tym o zmianę zachowań, ale o zmianę motywacji i uczuć.
We współczesnej seksuologii wyróżnia się dwie postacie homo- seksualizmu: homoseksualizm akceptowany przez ego i homoseksualizm odrzucony przez ego. Leczy się tylko tą drugą postać. Terapia w tym przypadku polega na tym, żeby pomóc homoseksualiście w zaakceptowaniu własnej orientacji seksualnej i polubieniu siebie samego.
Wracając do listu. Rodzice tego młodego człowieka zareagowali w najgorszy z możliwych sposobów. Pobicie, „poważna rozmowa”, która polegała na wyciąganiu informacji było dla syna dodatkowym, zupełnie niepotrzebnym przeżyciem stresującym. Miało mu uzmysłowić, że jest gorszy od innych. Po co? Bo rodzice boją się reakcji otoczenia społecznego na preferencje seksualne syna.

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne