seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada na pytania Czytelników. Seks na bezrobotnym. Gazeta Wrocławska, 6.10.2000, s.14
2000-10-06

Seks na bezrobotnym
„Od roku jestem bezrobotny. Mniej więcej w tym czasie zaczęły się też moje problemy z potencją. Mam dopiero 44 lata i przez całe moje dorosłe życie nigdy nie miałem żadnych problemów z „tymi rzeczami”. Najpierw z powodu kłopotów finansowych fabryki dyrekcja ograniczyła liczbę godzin pracy w tygodniu. Później, po kilku miesiącach, zostałem zwolniony. Krótko po tym fakcie zauważyłem pojawiające się sporadycznie zaburzenia wzwodu członka. Kontakt seksualny był krótki, bo członek w trakcie stosunku stawał się wiotki i nie mogłem kontynuować zbliżenia. Po jakimś czasie zaburzenie pojawiało się przed stosunkiem. Do tego doszedł spadek zainteresowania seksem. Prawdę powiedziawszy nie pamiętam kiedy ostatnio miałem udany stosunek. Do niezadowolenia żony z powodu utraty pracy dołączyły się teraz kłopoty łóżkowe. Prawdę powiedziawszy jestem tą sytuacja bardzo przygnębiony. Źle sypiam”.

Przypadek autora tego listu w dobitny sposób podkreśla fakt, że człowiek jest jednością psychofizyczną i zaburzenia w obrębie jednej sfery -w przypadku autora sfery psychospołecznej- pociąga za sobą zmiany natury somatycznej.
Sytuacja taka jest szczególnie charakterystyczna dla mężczyzn. To oni częściej niż kobiety mają problemy seksualne w związku ze stratą pracy. Związane jest to z dwoma typowymi dla naszego kręgu kulturowego zjawiskami. #1. Mężczyźni w większym stopniu niż kobiety wiążą swoją samoocenę i system wartości z możliwością realizacji siebie na płaszczyźnie zawodowej.
Kłopoty w pracy lub z pracą obniżają ich poczucie własnej wartości, co w konsekwencji szybko odbija się na ich sprawności seksualnej. Kobiety bardziej zajmują się domem i dziećmi i to właśnie w nich mają duże oparcie w przypadku kłopotów zawodowych. Mężczyźni tego oparcia są pozbawieni.
#2. Po drugie to na męskich przedstawicielach naszego gatunku spoczywa zapewnienie bytu rodzinie. Dostatni byt materialny najbliższych podnosi ich samoocenę, zły obniża. Konsekwencje: jak wyżej.
Zupełnie inaczej od sytuacji zwalnianych z pracy mężczyzn wygląda życie
i aktywność seksualna tych, którzy wybierają życie na zasiłku. Nie pracują, bo nie chcą pracować. U nich, jeżeli nie używają alkoholu i nikotyny sprawność seksualna nie ulega zaburzeniom. Czasem wręcz może ulec poprawie, co związane jest z brakiem stresów związanych z konkurencją w pracy i długimi okresami wypoczynku.
Jaka jest rada dla autora listu? Terapia podtrzymująca w ośrodku psychologicznym plus grupa wsparcia ze strony osób w podobnej sytuacji życiowej. Bardzo ważne jest też nieustawanie w poszukiwaniu pracy.

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne