seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada na pytania Czytelników. Erotyzm wdowy. Gazeta Wrocławska, 20.10.2000, s.11
2000-10-20

Erotyzm wdowy
„Trzy lata temu zmarł mój mąż. Mamy dwójkę dorosłych, wykształconych dzieci. Mają już swoje domy, rodziny i dzieci. Przez ostatnie lata miałam bardzo ułożone, ale i smutne życie. Kościół, park, cmentarz, samotne powroty do domu
i tak całymi miesiącami. Jakiś czas temu, trochę za namową dzieci, zapisałam się na Uniwersytet Trzeciego Wieku i tu nastąpił zwrot w moim życiu: poznałam bardzo kulturalnego pana. Prawdę powiedziawszy nie myślałam, że jeszcze jakikolwiek mężczyzna zwróci na mnie uwagę i że ja będę umiała kimś się zainteresować. Ale, ku mojemu nieskrywanemu zdziwieniu, tak właśnie się stało. Może atmosfera uniwersytetu, a może optymizm i dynamizm ludzi, którzy tam uczęszczają zrobił swoje. Przedstawiłam Go moim dzieciom i wnukom i stał się następny cud: wszyscy go zaakceptowali i polubili. Bardzo mnie to ucieszyło.
Pan jest dość witalny i męski, więc stało się to, co w końcu i tak by się stało. I tu pojawił się prawdziwy problem. Nie z nim, ale ze mną. Podczas stosunków odczuwam ból. Nigdy nie udało mi się też osiągnąć jakiejkolwiek satysfakcji seksualnej. Jest to o tyle dziwne, że wcześniej z życia erotycznego czerpałam wiele satysfakcji. Z mężem robiłam to z dużą przyjemnością, a teraz jestem pełna baw i niepokoju. Proszę o pomoc”.

Opisana sytuacja jest bardzo typowa i tak naprawdę nie ma podstaw do niepokoju, pod warunkiem podjęcia odpowiednich działań. Na czym polega jej typowość?
Śmierć stałego partnera, żałoba po nim, smutek powodują często obniżenie aktywności życiowej, w tym również aktywności seksualnej. Kiedy sytuacja taka trwa dłużej, to zupełnie naturalne są trudności w powrocie do partnerstwa seksualnego. Jeżeli nasz organizm odzwyczaił się od reakcji seksualnych, to powinniśmy go powoli do nich przyzwyczajać i kontrolować ten proces.
W seksuologii istnieje osobna jednostka kliniczna opisująca problemy kobiet znajdujących się w podobnej sytuacji, jak autorka listu. >Zespół wdowy< to zaburzenie seksualna polegające na występowaniu: anorgazmii (braku orgazmu), dyspareunii (bólów w czasie stosunku), anestezji seksualnej (osłabieniu lub wyłączenie wrażliwości zakończeń nerwowych pochwy), hiperestezji (nadwrażliwości pochwy). Zaburzenie to jest typowe dla kobiet po 50. roku życia, które mają przerwę w kontaktach seksualnych minimum 1 rok. Przerwa ta może być spowodowana zarówno zgonem, jak i odejściem partnera, ale i konfliktami w konsekwencji których następuje zahamowanie kontaktów seksualnych. Dlaczego tak się dzieje? Pojawiają się zmiany zanikowe, hormonalne i neurogenne.
W związku z tym powrót do aktywności seksualnej powinien odbywać się pod kontrolą ginekologa i specjalistów w zakresie wymienionych układów: endokrynologa i neurologa.

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne