seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Porady intymne. Psyche i ciąża. Gazeta Wrocławska, 21-22.10.2000, s.11
2000-10-21

Psyche i ciąża
W psychologii jest wiele dowodów na łączność, a nawet jedność psychiki
i ciała. Cały zespół chorób psychosomatycznych i szereg eksperymentów laboratoryjnych potwierdzają, że stres, napięcie emocjonalne, problemy adaptacyjne (zwłaszcza w nowych, wrogich środowiskach) mogą prowadzić do różnego rodzaju chorób, a nawet śmierci człowieka.
Z drugiej strony istnieje też wiele dowodów na pozytywne związki łączące psyche z somą (ciałem). Jednym z najciekawszych przykładów opisujących to zjawisko jest zespół van Gogha. Jest to specyficzna forma płodności kobiet polegająca na tym, że:
1) niepłodna dotąd kobieta zachodzi w ciążę po adoptowaniu dziecka
2) kobieta zachodzi w ciążę dokładnie w rok po utracie dziecka.
Dlaczego adopcja powoduje znaczną poprawę płodności kobiet? W dużym skrócie wygląda to tak: silne pragnienie zajścia w ciążę wiąże się z powstawa- niem różnego rodzaju napięć emocjonalnych, które zakłócają funkcje prokreacyjne kobiety. Adoptowanie dziecka powoduje zmianę systemu wartości u kobiety. Z jednej strony polega ona na pogodzenie się z własną bezpłodnością (staje się ona nieistotna), a z drugiej strony istotne staje się wychowanie adoptowanego dziecka. Zmiana systemu wartości znosi występowanie ww. napięć emocjonalnych i odblokowanie płodności. Podobna reorganizacja systemu wartości leży też u podstawy mechanizmu, w którym kobieta zachodzi w ciążę dokładnie rok po utracie dziecka.
Skąd sławny malarz wziął się w medycynie? Vincent van Gogh urodził się w rok po tragicznej śmierci brata.

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne