seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada na pytania Czytelników. Zeus i Penelopa. Gazeta Wrocławska, 15.12.2000, s.15
2000-12-15

Zeus i Penelopa
„Jesteśmy młodym kilkuletnim małżeństwem. Przed ślubem znaliśmy się też kilka lat. Kocham mojego męża, z którym mam przepiękną córeczkę. Od kilkunastu miesięcy niepokoi mnie jednak jego zachowanie. Zawsze byliśmy oboje otwarci na sprawy związane z seksem: kupowaliśmy Playboya, książki dotyczące życia seksualnego, dość często wypożyczaliśmy kasety z filmami dla dorosłych. Działo się tak szczególnie przed narodzinami dziecka. Potem mnie te rzeczy interesowały jakby trochę mniej, choć cały czas chętnie kochałam się z mężem. Z nim było i inaczej. Dla niego seks nabrał jakby większego znaczenia. Mąż pracuje w domu, przy komputerze i często widzę, że całymi godzinami przegląda internetowe strony erotyczne, bierze udział w jakichś głupich, zupełnie nie przystających do jego inteligencji i wykształcenia dyskusjach internetowych na tematy seksualne. Później opowiada mi o tym, jakie to ludzie mają pomysły w łóżku. Najgorsze jest to, że poza tym nie ma mi zbyt wiele do powiedzenia. Zarabia jak na polskie warunki bardzo dobrze, ale poza tym, że łoży pieniądze na dom i rodzinę, w ogóle się nami nie interesuje”.

Przecenianie i nadmierne gloryfikowanie potrzeby seksualnej przez jednego z partnerów jest dość często spotykaną dysfunkcją w klinice zaburzeń seksualnych. Zespół ten nazywany jest miłością typu Zeusa. Fakt, że w Waszym małżeństwie wystąpił on po narodzinach dziecka jest też dość typowy. Mężczyźni w takich sytuacjach czują się często odrzuceni, zwłaszcza wtedy, kiedy przed narodzinami dziecka związek emocjonalny i seksualny z kobietą był szczególnie silny i satysfakcjonujący. Erotyzacja psychiki mężczyzn po narodzinach dziecka pojawia się w konsekwencji spadku poziomu zaspokojenia potrzeb emocjonalnych. Trudności w adaptacji do nowej sytuacji powodują, że czują się samotni, a ucieczka w seks wypełnia pustkę, która ich otacza. Odwrotną do wyżej opisanej sytuacji jest rodzaj więzi między partnerami opisywany jako typ miłości Penelopy. Tutaj jedno lub oboje preferują inne niż seksualne potrzeby, a tych ostatnich nie doceniają lub nie zaspokajają. Powoduje to oczywiście szereg problemów partnerskich. Oba typy miłości: Zeusa i Penelopy są zagrożeniem dla więzi partnerskiej i równowagi emocjonalnej partnerów. Najbardziej korzystna jest sytuacja, w której zaspokojenie seksualne jest tak samo ważne jak zaspokojenie innych potrzeb: poznawczych, emocjonalnych, materialnych i opiekuńczych.
Wracając do listu Autorki zaczniemy od najprostszego rozwiązania:
1. Zapewnij swojego męża, że jest dla ciebie cały czas tak samo ważny i kochany, a seks z nim jest dla Ciebie równie satysfakcjonujący jak na początku związku.
2. Ustalcie wspólnie jego godziny pracy przed komputerem i po ich zakończeniu rozmawiajcie i wspólnie rozwiązujcie codzienne problemy.


     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne