seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada. Zupełnie od tyłu. Gazeta Wrocławska, 19.1.2001, s.13
2001-01-19

Zupełnie od tyłu
„Jesteśmy młodą parą, nie mamy jeszcze trzydziestki (razem sześćdziesiątki). Znamy się kilka lat i od początku znajomości współżyjemy z sobą. Nasze kontakty są regularne i oboje czerpiemy z nich dużo satysfakcji. Problem polega na tym, że wcześniej miałem dziewczynę, z którą mieliśmy udane stosunki analne, natomiast moja aktualna partnerka nie lubi tego rodzaju współżycia. Twierdzi, że to ją boli. Ostatnio jej pani ginekolog powiedziała, że tego rodzaju seks to zboczenie i może prowadzić do szeregu komplikacji zdrowotnych, włącznie z nowotworem odbytu. Powiedziała też, że mężczyźni preferujący anal sex mają tendencje homoseksualne, bo wśród homoseksualistów jest to najbardziej typowy sposób uprawiania miłości. Trochę mnie to wszystko zaniepokoiło. Czy ja jestem, a raczej mogę być homoseksualistą? Czy uprawianie stosunków analnych to rzeczywiście zboczenie? Czy mogą one prowadzić do nowotworu? Dlaczego moja dziewczyna odczuwa ból podczas próby penetracji analnej?”

Najpierw konfrontacja seksuologiczno-ginekologiczna. Nie znam niestety żadnych badań, które potwierdzałyby rewelacje pani ginekolog. Jest natomiast szereg dowodów na to, że seks analny jest coraz popularniejszą formą kontaktów seksualnych, zwłaszcza wśród młodych ludzi. W zależności od badań omawianych w literaturze procent osób mających doświadczenia z tego rodzaju stymulacją waha się od 20 do 40. W tej grupie jest tyle samo zwolenników tego rodzaju stymulacji (czyli osób, które czerpią satysfakcję ze stosunków analnych), co przeciwników. Ci drudzy spróbowali i doszli do wniosku, że to nie dla nich.
Homoseksualiści miewają stosunki analne, ale nie jest to najpopularniejsza forma kontaktu seksualnego. Dużo częściej dochodzi wśród nich do pettingu (pieszczot manualno-genitalnych), stosunków udowych i oralnych. Badania wskazują, że około 5% gejów w ogóle nie uprawia stosunków analnych. Z drugiej strony jest bardzo szeroka grupa mężczyzn, którzy są wyłącznie heteroseksualni i uprawiają stosunki analne ze swoimi dziewczynami.
Były takie spekulacje, że seks analny może prowadzić do wzrostu ryzyka powstania nowotworu odbytu, ale tylko w tym przypadku, kiedy u danej osoby, jest już zdiagnozowaną inna choroba przenoszona drogą płciową. Spekulacje te nie zostały jednak potwierdzone.
Na koniec kilka uwag dotyczących bólu Twojej dziewczyny. Najważniejsze jest to, żebyś nie robił nic, co jest dla Niej nieprzyjemne. Forsowanie czegokolwiek skończy się tym, że nie tylko „to jedno” będzie dla Niej nieprzyjemne, ale seks z Tobą w ogóle. Obniżenie dyskomfortu i wzrost satysfakcji podczas stosunków analnych można osiągnąć poprzez ćwiczenia kurczliwości mięśni odbytu, używanie lubrikatów podczas współżycia (dostępnych w aptekach i seks szopach), modyfikację pozycji współżycia (np. pozycja kolankowo-łokciowa, pozycja na pieska).

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne