seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada. Bez satysfakcji. Gazeta Wrocławska, 2.2.2001, s.15
2001-02-02

Bez satysfakcji
„Mój problem nie należy pewno do tych najbardziej skomplikowanych, ale prawdę powiedziawszy od początku naszego związku spędza mi sen z powiek. Zresztą nie tylko mi, bo mój mąż też nie jest do końca zadowolony z naszego współżycia. Sprawa polega mianowicie na tym, że nie mam orgazmu w czasie stosunku. Mój partner ma do mnie pretensje, że niby nie jestem dostatecznie dojrzała do normalnego współżycia i że tylko kobiety infantylne nie szczytują podczas stosunku. Kiedy próbowałam mu sugerować, że jest mi bardzo przyjemnie podczas pieszczot ręką w okolicach łechtaczki i że bardzo to lubię, odpowiedział, że to za mało. Chciałabym dodać, że nie mam żadnych problemów ze szczytowaniem w czasie masturbacji, o czym nie mówiłam mojemu chłopakowi, bo się wstydzę. Proszę mi odpowiedzieć, czy są jakieś pozycje współżycia, które pozwalają na stymulację łechtaczki w czasie stosunku? Ta, którą my stosujemy (klasyczna) nie przynosi mi żadnej satysfakcji.”

List ten jest przykładem z jednej strony tzw. problemu >komunikacji nie wprost<, a z drugiej strony jest potwierdzeniem decydującego wpływu mitów i przesądów na współżycie seksualne współczesnego Polaka.
Komunikacja nie wprost polega na tym, że coś nam się nie podoba w zachowaniu partnera lub w nim samym, ale nie mówimy mu o tym w przekonaniu, że mówiąc o tym moglibyśmy go urazić, albo zagniewać. On w dobrej wierze, często latami, robi te same błędy, nie zdając sobie sprawy z ich destrukcyjnego wpływu na satysfakcję partnera i w konsekwencji na trwałość związku. Autorka listu po tym , jak nieefektywnie „próbowała sugerować” swojemu chłopakowi stymulację clitoris (łechtaczki) jako tą formę kontaktu, która jest dla niej satysfakcjonująca, powinna przejść do komunikatu wprost i powiedzieć, że jest to jedyna droga do jej orgazmu wielokrotnie przez nią samą przećwiczona w samotności. I już. Badania wskazują jednoznacznie, że zdecydowana większość młodych ludzi masturbuje się i o tym powszechnie wiadomo. Natomiast często nie pamiętamy (mężczyźni mają zdecydowanie słabszą pamięć), że partnerstwo seksualne powinno uwzględniać pozytywne doświadczenia autoerotyczne własne i partnera.
Orgazm łechtaczkowy jest tak samo ważny i wartościowy jak pochwowy. Z punktu widzenia reakcji fizjologicznych i odczuć natury psychologicznej kobiety nie ma między nimi żadnej różnicy. Zygmunt Freud niemal 100 lat temu napisał, że kobieta prawidłowo rozwinięta i dojrzała powinna przeżywać orgazm w czasie stosunku, ale się mylił.
Najlepszą pozycją do stymulacji clitoris w czasie stosunku jest pozycja mostowa: kobieta leży na boku lub na brzuchu, mężczyzna jest za nią i w czasie stosunku, ręką dodatkowo stymuluje łechtaczkę. Może to robić też kobieta.


     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne