seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada. Nie mogę zapomnieć. Gazeta Wrocławska, 9.3.2001, s.13
2001-03-09

Nie mogę zapomnieć
„Dziś mam 34 lata, męża, córkę. Przed ślubem miałam tylko jeden stosunek i był to seks wymuszony przez starszego, dalekiego kuzyna. Dziś mogę powiedzieć, że mnie zgwałcił, choć sparaliżowana strachem niewiele się broniłam, nawet nie krzyczałam. Pamiętam tylko wykręcanie rąk i ból. Po tym on nic nie mówiąc ubrał się i wyszedł, zostawiając mnie rozebraną i zapłakaną. Od tamtego czasu nigdy go nie widziałam. Wiem, że wyjechał za granicę, ożenił się i ma rodzinę. Mimo że było to niemal 15 lat temu, mam to cały czas przed oczami. Ani mężowi, ani zresztą nikomu o tym nie mówiłam, ale mam takie wrażenie, że sytuacja ta coraz bardziej mnie męczy. Zresztą nie tylko to. Przez całe małżeństwo nie mam żadnej satysfakcji ze współżycia. Całe to gadanie w prasie i telewizji o orgazmach i seksie denerwuje mnie i złości. Im bardziej chciałabym, żeby mi się udało, tym gorzej mi to wychodzi. Ostatnio zauważyłam, że jestem cały czas jakby podenerwowana. Nie cieszy mnie dom, mąż, rodzina. Właściwie nie wiem, co ja bym od Pana chciała. Chyba tylko tyle, żeby było inaczej niż teraz.”

Gwałt sprzed kilkunastu lat zaważył na Twoim całym życiu, w tym również na życiu seksualnym. Trzeba temu zaradzić i im wcześniej się za to zabierzesz tym lepiej. A wymienione przez Ciebie objawy depresyjne są ostatnim dzwonkiem. Można powiedzieć, że Twoje ciało i dusza reagując brakiem radości życia wysyłają sygnał, że trzeba coś w tym życiu zmienić.
Na początku ważne jest zrozumienie mechanizmów psychologicznych,
które doprowadziły do powstania tej sytuacji. Przemoc jako taka jest zjawiskiem patologicznym, a przemoc seksualna jest szczególnie szkodliwa, ponieważ niemal zawsze zaburza funkcjonowanie człowieka na płaszczyźnie erotycznej.
Jeżeli na tym poziomie nie jest podjęte odpowiednie działanie terapeutyczne, to po jakimś czasie dochodzi do patologizacji innych ster życia człowieka: rodzinnej, zawodowej, towarzyskiej. Szczególnie destrukcyjna sytuacja powstaje wtedy, kiedy przemoc ma miejsce podczas inicjacji współżycia. Dzieje się tak dlatego, że pierwsze doświadczenia seksualne i emocje im towarzyszące są szczególnie mocno utrwalone w psychice człowieka. Późniejsze zdarzenia są niejako filtrowane przez te pierwsze. Jeżeli jest tak, że kobieta kocha swojego pierwszego chłopaka, stosunek ma miejsce przy jej całkowitej aprobacie, jest zabezpieczona przed ciążą to seks będzie jej się kojarzył z bezpieczeństwem i radością. Z drugiej strony, jeżeli pierwszy stosunek jest konsekwencją gwałtu, to seks równa się depersonalizacji, lękowi, brakowi szacunku i wielu innym, zawsze negatywnym emocjom i postawom.
Bardzo dobrą rolę terapeutyczną odgrywają grupy wsparcia dla ofiar gwałtu. Sesje terapeutyczne są prowadzone w grupie innych ofiar przemocy, co ma szczególnie korzystny wpływ dla ich członków. Świadomość tego, że są inni, którzy doświadczyli tego samego sprawia, że łatwiej jest pokonać negatywne uczucia wobec siebie i innych ludzi.

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne