seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada. Alkoholowa terapia. Gazeta Wrocławska, 20.4.2001, s.15
2001-04-20

Alkoholowa terapia
„Wbrew temu co przez lata czytam i słucham na temat negatywnego wpływu alkoholu na sprawność seksualną mężczyzn, w moim przypadku zależność ta zawsze była pozytywna. Od lat piję więcej niż statystyczny Polak
i zawsze po wypiciu wódki jestem w łóżku lepszy niż bez alkoholu. Tak było
z pierwszą żoną, kiedy to byłem znacznie młodszy i alkohol powodował wydłużenie czasu stosunku. Całkiem dobrze leczyłem się w ten sposób latami. Tak też jest z obecną żoną, kiedy zauważyłem, że nazajutrz po dużym alkoholu moja chęć współżycia wzrasta, a erekcja znacznie się poprawia. Mogę śmiało powiedzieć, że po niemal dwudziestu kilku latach picia nic mi nie jest i prawdę powiedziawszy nie rozumiem tego całego gadania na temat szkodliwości picia. Komuna już dawno się skończyła, a wszyscy wokoło wciąż gadają o tym, że wódka szkodzi. Najbardziej w tym celują lekarze i dziwię się dlaczego wprost nie powiedzą ludziom z problemami seksualnymi, żeby przed pójściem do łóżka wypili sobie co nieco”.

Alkohol rzeczywiście ma bardzo duży wpływ na każdą z trzech faz cyklu reakcji seksualnych: pożądanie i pobudzenie i podniecenie orgazm. Nie jest on tak jednoznaczny, jak przedstawia to autor listu.
U mężczyzn wpływ ten jest dwojakiego rodzaju. Po pierwsze alkohol, zwłaszcza spożywany w małych ilościach, może wzmacniać i przyspieszać pożądanie. Obiekty o małym stopniu atrakcyjności seksualnej stają się dużo bardziej ciekawe i wzbudzające zainteresowanie erotyczne. Po drugie alkohol zaburza kolejną fazę reakcji: podniecenie. Objawia się to najczęściej przejściowy-mi lub stałymi zaburzeniami erekcji. Po wystąpieniu prawidłowego wzwodu przed współżyciem, następuje jego załamanie po wprowadzeniu członka do pochwy lub po jakimś czasie od immisji, ale przed wytryskiem. Zaburzeniu ulega też trzecia faza reakcji seksualnej: orgazm. Manifestuje się to spowolnieniem lub całkowitym wyeliminowaniem wytrysku i orgazmu. Fenomen ten często jest „wykorzystywany” przez mężczyzn z zaburzeniami ejakulacji: przedwczesnym lub zbyt wczesnym wytryskiem nasienia. Przed współżyciem wypijają oni często znaczne ilości alkoholu w celu opóźnienia wytrysku. Kuracja taka niemal zawsze kończy się pogłębieniem zaburzenia i/lub alkoholizmem. Negatywny wpływ alkohol polega na tym, że powoduje on obniżenie poziomu testosteronu („męskiego” hormonu), obniżenie ilości plemników w spermie aż do całkowitej bezpłodności oraz podwyższenie poziomu estrogenu („żeńskiego” hormonu). Zanikają jądra i powiększają się piersi, pojawiają się zaburzenia erekcji.
U kobiet alkohol zaburza każdą z trzech faz reakcji seksualnych.
Już to, że autor listu potrzebuje alkoholu przed współżyciem świadczy o tym, że jego życie seksualne jest zaburzone. U jednych mężczyzn wyżej opisane zmiany patologiczne występują po kilku latach, u innych po kilkudziesięciu.

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne