seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada. Paradoks w sypialni. Gazeta Wrocławska, 8.6.2001, s.22
2001-06-08

Paradoks w sypialni
„Przez wiele lat współżyłem bez wytrysku w pochwie. Było to spowodowane lękiem przed zapłodnieniem kobiety. Teraz od kilku lat jestem żonaty i nie mogę mieć wytrysku w pochwie. Wiele lat temu, zaraz na początku mojej przygody z seksem, moja partnera zaszła w nieplanowaną ciążę. Skończyło się to aborcją i po krótkim czasie zerwaniem znajomości. Zaszła w ciążę, choć mówiła, że bierze jakieś środki antykoncepcyjne. W kolejnych związkach problem antykoncepcji był na mojej głowie. Po prostu nie wierzyłem zapewnieniom moich partnerek, że stosują zabezpieczenia. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji wydawało mi się takie współżycie, w którym wytrysk był poza pochwą (na przykład w czasie pieszczot ręką, czy ustami). Taka sytuacja trwała przez lat kilkanaście. Wiele kobiet, sporo przypadkowych kontaktów, ale sposób współżycia był ten sam. Teraz moja żona chce mieć dzieci, a ja nie mogę jej tego dać. Stosunek może trwać nawet dwie godziny, a do wytrysku w pochwie nie dochodzi, albo dochodzi bardzo rzadko. Im bardziej się staram, tym gorzej. Na początku nie zwracaliśmy na to uwagi. Żona była bardzo zadowolona ze współżycia, bo przeżywała wiele orgazmów w czasie zbliżenia. Ostatnio zaczęła coś mówić o swoim zegarze biologicznym i o tym, że ma coraz mniej czasu.”

Opóźniony wytrysk nasienia (łac.eiaculatio retardata) w klinice seksuologii, relatywnie do innych zaburzeń, zdarza się dość rzadko. Bardzo ważne jest w takim przypadku zróżnicowanie tła organicznego
i czynnościowego. Oznacza to, że opóźnienie ejakulacji może być zarówno wynikiem zaburzeń w biologicznym funkcjonowaniu organizmu, jak i mieć uwarunkowanie psychologiczne. W tym pierwszym przypadku najczęściej konieczna jest konsultacja urologiczna, neurologiczna, czy endokrynologiczna. Spośród schorzeń organicznych opóźniony wytrysk nasienia najczęściej spotyka się w chorobie alkoholowej. W jej stadium przewlekłym dochodzi do uszkodzenia ośrodka wytrysku nasienia w lędźwiowym odcinku rdzenia kręgowego.
Przykład autora listu wskazuje raczej na podłoże psychogenne. Traumatyczne przeżycia związane z aborcją i rozpadem pierwszego związku spowodowały negatywne nastawienie do ejakulacji w pochwie. Następnie przez wiele lat nawyk ten był utrwalany w kolejnych związkach i najprawdopodobniej też w początkowej fazie trwania obecnego. Teraz, kiedy sytuacja się zmieniła, nawyk ten przestaje pełnić swoją przystosowawczą funkcję.
Autor listu pisze, że im bardziej się stara mieć wczesny wytrysk, tym jest on później. Występuje zatem reakcja odwrotna do pożądanej (tzw.paradoksalna). Wykorzystując ten fakt Higier opracował metodę leczenia eiaculatio retardata. Polega ona na tym, że zaleca się pacjentowi, aby starał się o to, żeby wytrysk NIE NASTĄPIŁ przed upływem np. 5 minut. Stosowanie tej metody wykorzystując zasadę reakcji paradoksalnej powoduje przyspieszenie wytrysku.

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne