seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada. Nie mogę się kochać. Gazeta Wrocławska, 6.7.2001, s.17
2001-07-06

Nie mogę się kochać
„Trzy lata temu rozwiodłam się z moim mężem. Nie było z tym specjalnych kłopotów, bo nie mieliśmy dziecka, a właściwie to nic nie mieliśmy. To nie było udane małżeństwo. Czułam się przez niego wykorzystywana. Myślę, że można powiedzieć, że całe nasze małżeństwo polegało na wykonywaniu jego poleceń, również tych seksualnych. Na początku kochałam go i seks sprawiał mi przyjemność, później wszystko się zmieniło. Po rozwodzie przez długi czas byłam sama. Kilka miesięcy temu poznałam mężczyznę z którym mogłabym, jak mi się wydaje, spróbować ułożyć sobie życie. Byliśmy kilka razy w takich sytuacjach, że mogło dojść między nami do zbliżenia, ale nic z tego nie wyszło. Stało się tak dlatego, że wtedy, kiedy on próbuje mi wsadzić członek do pochwy tak się „tam” napinam, że nie może tego zrobić. Teoretycznie nic nie stoi nam na przeszkodzie: robimy to u niego w domu, jesteśmy sami, a on ma zawsze dobry wzwód członka. Wszystko to dziwi mnie tym bardziej, że z mężem nigdy nie miałam takich problemów. W tamtym tygodniu byłam na kontrolnej wizycie u ginekologa i on twierdzi, że moje narządy płciowe są zupełnie zdrowe”.

Pochwica (łac. vaginismus) jest dysfunkcją seksualną występującą
u kobiet, która utrudnia lub uniemożliwia wprowadzenie członka do pochwy (immisję). Zaburzenie to polega na takim skurczu mięśni, który powoduje powstanie mechanicznej zapory uniemożliwiającej odbycie stosunku. Skurczowi ulegają mięśnie w obrębie krocza i pochwy. Skurcz ten jest odruchowy, niezależny od woli kobiety i spastyczny. Wywołuje go próba immisji, jej przewidywanie w czasie gry wstępnej, a czasem nawet samo wyobrażenie penetracji pochwy przez członek bez realnej możliwości stosunku, czy fizycznej obecności partnera. Pochwicę mogą powodować różnego rodzaju czynniki somatyczne np. rany, pęknięcia i owrzodzenia w obrębie narządów płciowych, zapalenie pochwy, czy tyłozgięcie. W związku z tym psychoterapia powinna być poprzedzona szczegółowym badaniem ginekologicznym.
Jakie mogą być zatem psychologiczne przyczyny pochwicy u autorki cytowanego listu i w jakich sferach życia należałoby ich poszukiwać?
Po pierwsze warto przyjrzeć się poprzedniemu związkowi, ponieważ aktualne problemy często mają swoje korzenie w przeszłości. Typ relacji charakteryzujący się emocjonalnym i seksualnym zdominowaniem kobiety przez mężczyznę oraz świadomość wykorzystywania przez partnera może powodować u niej obniżenie samooceny i poczucia własnej wartości oraz generować lęk przed nawiązywaniem nowych związków. Ten lęk może np. wynikać z nie do końca uświadomionego przekonania, że i ten aktualny partner po jakimś czasie może zawieść uczucia kobiety tak, jak to zrobił poprzedni.
Po drugie bardzo ważne jest zaspokojenie poczucia bezpieczeństwa w aktualnym związku. W tym kontekście ważne jest rozwiązanie problemu
antykoncepcji oraz świadomość kobiety co do stabilności aktualnej relacji i zdolności mężczyzny do zaspokojenia zarówno jej potrzeb emocjonalnych, jak i seksualnych.


     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne