seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada na listy. Demony przeszłości. GazetaWrocławska, 8.3.2002, s.27
2002-03-08

"Demony przeszłości
„Chyba nigdy nie uwolnię się od mojej przeszłości. Dziś mam już 28 lat. Pod koniec szkoły średniej zgwałciło mnie 3. chłopaków z sąsiedniej wioski. Byłam wtedy drugi raz w życiu na zabawie. Przez długi czas tańczyłam z takim jednym, którego wcześniej poznałam i mi się podobał. Wyszliśmy na chwilę do parku obok i on zaczął się do mnie dobierać. Później, nie wiadomo skąd nagle wzięło się jego dwóch kolegów. Nigdy nikomu do niczego się nie przyznałam. Przestałam wychodzić do ludzi. Zaczęłam pracę i cały czas byłam sama. Przez długi czas patrzyłam na mężczyzn, jak na wrogów. Nigdy z żadnym nie zostawałam sam na sam. Było tak do ubiegłego roku, kiedy w pracy poznałam sporo starszego ode mnie mężczyznę. Żyje z małym synkiem, jego żona umarła. Jest inny niż sobie wyobrażałam mężczyzn. Chyba go kocham i chciałabym z nim być. Opowiedziałam mu wszystko o sobie, a on mimo to pozostał ze mną. Myślałam, że to moje otwarcie pozwoli mi też wyzwolić się z przeszłości. Seks nigdy mnie nie interesował i niestety pozostało tak do dziś. Nie mam ochoty na zbliżenie z nim, ale to nie znaczy, że go nie pragną. Czasem dochodzi między nami do zbliżenia, ale ja jestem zupełnie zimna. Widzę, że mu się to nie podoba, ale nie wiem, jak temu zaradzić”.

Gwałt jest jedną z najgorszych rzeczy, jaka może się zdarzyć młodej kobiecie. Przeżycie jest szczególnie traumatyzujące wtedy, kiedy gwałt jest zbiorowy. Zgłoszenie tego faktu na policję jest związane z jego upublicznieniem, stąd też wiele kobiet decyduje się na zachowanie tajemnicy. Z drugiej strony powiadomienie organów ścigania i skazanie sprawców sprawia, że wyznanie tajemnicy oczyszcza z winy i daje poczucie zadośćuczynienia.
Wiele kobiet, które w przeszłości były ofiarami gwałtu ma problemy z reaktywnością i satysfakcją seksualną. Często jest tak, ze stan taki utrzymuje się latami. Z jednej strony mają problemy z nawiązywaniem satysfakcjonujących związków interpersonalnych: są zamknięte i nie ufają innym ludziom, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy inni maja jakieś oczekiwania wobec nich. Z drugiej strony wtedy, kiedy znajdą już kogoś (albo raczej pozwolą się znaleźć) i pokochają, to okazuje się, że seks jest dla nich prawdziwą zmorą. Główną przeszkodą jest brak pewności siebie, poczucia własnej wartości i pewności w werbalizowaniu własnych pragnień i oczekiwań. Dzieje się tak dlatego, że same mają problemy z dotarciem do własnej seksualności i zaakceptowaniem jej. Często zgeneralizowane, negatywne emocje i postawy wobec mężczyzn sprawiają, że mimo że chcą, nie umieją otworzyć się przed tym jedynym.
Terapia jest konieczna. Poprawa satysfakcji seksualnej związana jest z jednej strony z działaniami zmierzającymi do wzrostu poczucia własnej wartości u kobiety, do zaakceptowaniem i polubieniem siebie samej. Z drugiej strony, na płaszczyźnie seksualnej, terapia zmierza do rozbudzenia potrzeb erotycznych i nauki takich sposobów stymulacji, które odpowiadają indywidualnym potrzebom kobiety. Udział zakochanego mężczyzny podnosi efektywność działań terapeutycznych.
"

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne