seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada na listy. Rzecz o układach. Gazeta Wrocławska, 19.4.2002, s.28
2002-04-19

"Rzecz o układach
„Związałem się z młodą wdową. Ona nie ma jeszcze trzydziestki, ja jestem po czterdziestce. Te piętnaście lat różnicy między nami nie przeszkadza mi tak, jak widmo jej ex-męża. Cały czas jestem porównywany do niego. Zaczęło się od tego, że na początku naszej znajomości uprawialiśmy seks bardzo często, nawet kilka razy dziennie i to jej się bardzo podobało. Mówiła, że jestem prawie tak dobry, jak jej były mąż. Biorąc pod uwagę, że on był jej równolatkiem, traktowałem to jak komplement. Jednak po kilku miesiącach znajomości częstotliwość kontaktów zmalała i to stało się powodem jej docinek i pretensji. Podkreśla przy tym, że z jej wiekiem, urodą i wykształceniem nie miałaby żadnych problemów ze znalezieniem partnera, który by zaspokoił jej potrzeby. To prawda, że jest bardzo atrakcyjna i przy tym niegłupia, ale te jej teksty odbierają mi ochotę na cokolwiek. Ostatnio zauważyłem, że poziom moich potrzeb seksualnych dość dramatycznie się obniżył. Doszły do tego przejściowe, mam nadzieję, zaburzenia erekcji. I co ona na to? Przeczytała w jakiejś gazecie, że w moim wieku to normalka, bo takie kłopoty ma ponoć połowa mężczyzn. W moim wieku! Do diabła przecież nie jestem starcem!”

Może to i prawda, że Twoja partnerka jest atrakcyjna, ale trudno zgodzić się
z tym, że jest niegłupia. Porównywanie sprawności czterdziestolatka ze sprawnością dwudziestolatka musi wypaść na niekorzyść tego pierwszego. Porównywanie jest nierozsądne, ale mówienie czterdziestolatkowi, że wypada blado na tle poprzednich młodszych partnerów jest kompletnym nieporozumieniem. Seks to nie sprzątanie mieszkania. Nie można starać się robić tego lepiej, bo im się człowiek bardziej stara, tym wychodzi mu to gorzej. I to niezależnie od płci.
Za sprzątanie mieszkania odpowiada w naszym organizmie układ somatyczny, który słucha się naszych poleceń. Możemy kierować ruchami naszych kończyn, w tym tak skomplikowanych jak dłoń, czy palce dłoni. Drugim układem, który zawiaduje naszym ciałem jest układ wegetatywny. Ten kieruje między innymi pracą naszego serca, płuc i odpowiada właśnie za funkcje seksualne: erekcje, ejakulację i orgazm. Układ wegetatywny nazywany jest też autonomicznym dlatego właśnie, że jest całkowicie niezależny od naszej woli. Nie możemy chcieć nie oddychać przez pół godziny, czy chcieć, żeby serce biło w rytmie pięć razy na minutę. Tak samo nie możemy na zawołanie wywołać ejakulacji, czy orgazmu. Co więcej, układ autonomiczny działa na zasadzie reakcji paradoksalnej: im bardziej chcemy wywołać pożądaną reakcję tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji przeciwnej. Im bardziej chcemy się uspokoić wtedy, kiedy jesteśmy zdenerwowani, tym serce bije nam szybciej, im bardziej zależy nam na orgazmie, tym przychodzi on później.
W tym kontekście zachowanie Twojej partnerki jest kompletnie nieuzasadnione, chyba że zależy jej na tym, żeby uczynić z Ciebie impotenta.


"

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne