seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Kaligula, czyli bucik. Gazeta Wrocławska, 18-19.5.2002, s.15
2002-05-18

"Seks z prezerwatywą
„Miałem przerwę w kontaktach z kobietami. Ostatni udany stosunek miałem ponad pół roku temu. Potem rozstałem się z moją dziewczyną. Nic by z tego i tak nie było. Ona na gwałt chciała się żenić, a ja póki co mam inne plany. Potem wyjechałem na cztery miesiące do Stanów. Tam kobiety są bardziej otwarte na seks. Jak chcą się kochać to ubierają się inaczej, zachowują się bardziej pieszczotliwie, kokietują. Jest tylko jeden warunek: „condom”, czyli prezerwatywa. Miałem tam dwie dziewczyny, z którymi próbowałem współżyć kilkanaście razy i za każdym razem mi nie wychodziło. Zwalałem to na karb prezerwatywy i uspokajałem dziewczyny, że w Polsce nigdy tak nie współżyłem, ale one nie chciały nawet słyszeć o stosunku bez zabezpieczenia. Schemat zawsze był taki sam: członek stał w czasie pieszczot i gry wstępnej, ale potem zawsze opadał. Najczęściej kiedy zakładałem prezerwatywę, ale czasem też wtedy, kiedy byłem już w środku. Wróciłem do Polski, od miesiąca mam nową partnerkę, ale sytuacja z zanikiem erekcji się powtórzyła. Jest to o tyle dziwne, że teraz nie muszę używać już kondoma podczas stosunków.”

Można by rzec, że podróże kształcą, chociaż nie zawsze jest to bezbolesne. Prezerwatywa spełnia podwójną rolę: z jednej strony zabezpiecza przed STDs (ang. sexually transmitted deseases) czyli chorobami przenoszonymi drogą płciową, z drugiej strony jest stosowana jako metoda antykoncepcyjna. W zależności od tego jakiemu celowi dany kondom służy dodatkowo nasącza się go albo maściami plemnikobójczymi, albo substancjami neutralizującymi działanie bakterii i wirusów, w tym wirusa HIV.
Prezerwatywa ma też bezpośredni wpływ na współżycie seksualne. Po pierwsze obserwuje się jej pozytywny wpływ: na sprawność seksualną mężczyzn z tendencją do szybkiego wytrysku, na odczucia seksualne kobiet z awersją do spermy i u kobiet z dużym poziomem lubricatio (nawilgoceniem pochwy). Niestety obserwuje się też negatywną rolę prezerwatywy w życiu seksualnym człowieka. Pacjenci często skarżą się na mniejszą wrażliwość członka, a szczególnie żołędzi, na bodźce dotykowe. Część mężczyzn, ale i kobiet, mówi o poczuciu dystansu fizycznego jaki wprowadza prezerwatywa w ich współżycie. Paradoksalnie część ludzi odbiera stosowanie prezerwatywy przez partnera, szczególnie nowopoznanego, jako wyraz braku zaufania wobec własnej osoby, czy wręcz posądzania o rozwiązłość seksualną, a nawet prostytucję.
Wracając do listu trzeba powiedzieć, że nie ma nic niezwykłego w tym, że po latach współżycia bez kondoma początki jego stosowania mogą być trudne. Sytuację dodatkowo komplikował fakt, że były to dziewczyny poznawane w innym kręgu kulturowym. Znajomości zawierane były najprawdopodobniej ze świadomością ich krótkotrwałości ograniczonej czasem pobytu i bardziej nastawione na redukcję napięcia seksualnego i poznanie partnera z odległego kraju, niż na budowę udanego partnerskiego związku emocjonalnego. Nie ma żadnej przeszkody do powrotu do sprawności seksualnej pod warunkiem, że przez najbliższy miesiąc Twoje współżycie będzie nastawione na wzajemne pieszczoty, a nie na stosunki penis-vagina.
"

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne