seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada na listy. Mąż nie chce. GazetaWrocławska, 6.9.2002, s.35
2002-09-06

"Mąż nie chce się kochać
„Jestem młodą, niebrzydką blondynką. Mam ośmiomiesięczne dziecko i cudownego męża, od którego jestem o 9 lat młodsza. Nasze małżeństwo jest bardzo zgodne: rzadko się kłócimy i nie brakuje nam pieniędzy. Mimo to mój mąż, jak twierdzi, „nie ma ochoty” na kochanie się ze mną: trwa to już od półtora roku, tj niemal od początku małżeństwa. Często poruszam ten temat i próbuję dociec dlaczego się tak dzieje. Niestety nie przynosi to większego skutku. Mąż zbywa mnie jakimiś półsłówkami, które niczego nie wyjaśniają. Bardzo proszę o radę, choćby w kilku słowach. Czy to różnica wieku jest powodem tej rozbieżności w naszych potrzebach seksualnych? A może to ja potrzebuję porady seksuologa?”

Wiek nie ma tu nic do rzeczy. Zresztą ważniejszy od rzeczywistego wieku biologicznego jest wiek psychiczny, czyli po prostu nasze własne poczucie witalności i radość życia. Zdarza się tak, że czterdziestolatek czuje i zachowuje się jak starzec szykujący się do śmierci, a z drugiej strony często siedemdziesięcioparoletni mężczyzna jest w pełni sprawny fizycznie i seksualnie oraz tryska energią i optymizmem życiowym.
Osłabienie libido, nazywane też hipolibidemią, jest zaburzeniem, które polega na zmniejszeniu poziomu potrzeb seksualnych i częstotliwości kontaktów seksualnych. Charakterystyczny jest też wzrost progu wrażliwości na bodźce seksualne. Nie oznacza to, że pacjent jest bardziej wrażliwy na te bodźce, ale właśnie odwrotnie. Podwyższony próg wrażliwości sprawia, że te bodźce, które wcześniej były na tyle silne, że wyzwalały pobudzenie seksualne teraz nie są już dostatecznie podniecające i stają się obojętne.
Osłabienie libido może być objawem towarzyszącym różnorodnym chorobom somatycznym, psychicznym i zespołom nerwicowym, może też być objawem sytuacyjnej reakcji nerwicowej, jak i samą dysfunkcją seksualną. Do czynników psychologicznych często powodujących hipolibidemię zalicza się poczucie zagrożenia związane na przykład z konkretną sytuacją wymagającą podjęcia aktywności seksualnej. Mężczyzna unika seksu, bo ten wiąże się dla niego ze stresem. To zagrożenie może też mieć związek z wcześniejszymi niepowodzeniami w życiu seksualnym. Co ciekawe niepowodzenia mogą być rzeczywiste, albo w pewnym sensie wymyślone, przerysowane, czy nawet urojone przez samego pacjenta. W tym drugim przypadku wynikają one nie z faktycznych kłopotów ze sprawnością seksualną, ale z porównania stanu obecnego ze stanem pożądanym, czy idealnym dla danego mężczyzny.
Często jest też tak, że spadek poziomu potrzeb seksualnych i towarzyszące mu obniżenie częstotliwości kontaktów seksualnych wynika z mniej lub bardziej ukrytych tendencji homoseksualnych. Część gejów często świadomie i z pełną determinacją żeni się z kobietami tylko po to, żeby ukryć przed innymi, a czasem przed samym sobą, własny homoseksualizm. Zupełnie naturalne w takim przypadku jest osłabienie libido wtedy, kiedy związek jest już zalegalizowany.
"

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne