seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada na listy. Skutki uboczne. GazetaWrocławska, 13.9..2002, s.35
2002-09-13

"Tabletki hormonalne
„Chcę się poradzić. Jesteśmy po ślubie pięć lat. Po narodzinach pierwszego dziecka, które było głównym powodem naszego małżeństwa,. żona zaczęła brać hormonalne tabletki przeciwciążowe. Od tego czasu straciła ochotę na seks. Było to oczywiście powodem do wielu kłótni i sprzeczek. Koniec końców przestała je brać przez jeden miesiąc. Wtedy wszystko wróciło do normy i miała ochotę na tak zwane szybkie numerki. Współżyliśmy niemal codziennie. Czasem, wtedy, kiedy nie można było do końca, kończyło to się stosunkiem przerywanym. Potem żona miała jakieś spóźnienie z okresem i powiedziała, że nie może tak być, że przed każdą miesiączką będzie zastanawiała się, czy nie jest w ciąży i zaczęła brać te same tabletki. Oczywiście skończyło to się tak, że znowu nie ma ochoty na seks ze mną. Proszę powiedzieć, czy powodem tego, że moja żona nie jest chętna do współżycia mogą być te tabletki?”

Tak, tabletki hormonalne mogą prowadzić do obniżenia libido. W konsekwencji tego faktu spada częstotliwość kontaktów seksualnych i obniża się zainteresowanie seksem. Innymi ubocznymi negatywnymi skutkami zażywania antykoncepcyjnych tabletek hormonalnych jest wzmożona wrażliwość piersi i pojawiające się tendencje do depresji. Objawy takie zaobserwowano łącznie u około 10 % kobiet. Do innych niekorzystnych następstw stosowania pigułek hormonalnych należą zaburzenia czynności wątroby i układu krążenia. Pigułek tych nie powinny zatem stosować kobiety w przypadkach chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego, wysokiego poziomu cholesterolu, chorób układu krążenia, oraz cukrzycy, nowotworów piersi i hormonozależnych. Trzeba dodać, że już często podstawowe badanie przeprowadzone przez ginekologa jest w stanie rozpoznać wszelkie przeciwwskazania do stosowania omawianej antykoncepcji.
Dla równowagi trzeba wspomnieć o kobietach, u których w konsekwencji stosowania antykoncepcji hormonalnej pojawiają się zmiany pozytywne: właśnie wzrost libido i częstotliwości współżycia. Objawy takie występowały u 10% kobiet stosujących omawianą antykoncepcję. Poza działaniem antykoncepcyjnym pigułki ostatnich generacji mają też inne pozytywne działanie: łagodzą lub całkowicie znoszą objawy zespołu przedmiesiączkowego, regulują krwawienie miesięczne, chronią przed chorobami nowotworowymi, torbielami i endometriozą. Tabletki hormonalne stosowane doustnie przeżywają ostatnio prawdziwy renesans, co związane jest z udoskonaleniem ich składu chemicznego i poprawą efektywności. Działanie ich polega na blokowaniu owulacji, utrudnieniu transportu komórki jajowej i zmianie struktury śluzu szyjkowego, który staje się nieprzenikliwy dla plemników.
Wszelkie niepokojące objawy stosowania pigułek hormonalnych powinny być konsultowane z lekarzem ginekologiem. W przypadku niekorzystnego działania istnieje możliwość zmiany tabletek hormonalnych na inne, mniej szkodliwe lub w ogóle całkowitej zamiany metody antykoncepcyjnej.
"

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne