seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada na listy. Problem zniknie. Gazeta Wrocławska, 27.12.2002, s.35
2002-12-27

Autoerotyczne dylamaty
„Zdecydowałem się spytać o dwie martwiące mnie sprawy. Mam 25 lat. Długo nie miałem doświadczeń, choć seks wydawał mi się fascynującą sprawą i myślę tak nadał. Później miałem kilkanaście zbliżeń z kobietami. Nie były to stałe partnerki, nie były to też płatne usługi, ale znajomości oparte na seksie. Na początku roku zmieniłem osobiste życie. Poznałem dziewczynę. Do tej pory jest to po części koleżeńska znajomość, po części chodzenie z sobą. Jestem zakochany, szczęśliwy, chciałbym zbudować z Nią trwały związek. Nie doszło dotąd między nami do niczego ponad pocałunki i przytulanie się. Myślę, że oboje pragniemy więcej, powoli będziemy cementować uczucie także w tej sferze. Wreszcie pytania. 1/. Czy ryzykuję jakieś zaburzenia powstrzymując się od autoerotyzmu? Kiedyś starałem się to ograniczać i zdarzało się to raz w miesiącu lub rzadziej. W tym roku w ogóle nie miało to miejsca. Jest tak z dwóch względów. Po pierwsze wydaje mi się to „oszukiwaniem samego siebie”. Po drugie, nie chciałbym przyzwyczajać się wyłącznie do takiego sposobu stymulacji. Dodam, że mam normalne reakcje: jak zdarzają mi się myśli erotyczne, to łatwo wtedy występuje u mnie erekcja. 2/. Nadal jeszcze, choć sporadycznie zdarzają mi się polucje. Zatem, czy autoerotyzm jest radą na takie sytuacje? To kłopotliwa i upokarzająca sprawa. Czy może Pan potwierdzić, że z chwilą rozpoczęcia regularnego współżycia takie historie się skończą?”

Nie ryzykujesz „jakiś zaburzeń powstrzymując się od autoerotyzmu”, chociaż doświadczenie kliniczne jednoznacznie wskazuje, że długie przerwy we współżyciu mogą powodować powstawanie okresowych trudności ze sprawnością seksualną z chwilą rozpoczęcia kontaktów erotycznych. Bardzo wyraźnie widać to w zespole wdowca, gdzie kilkunastomiesięczna przerwa we współżyciu u mężczyzny powyżej 55. roku życia, który wcześniej miał regularne kontakty seksualne, powoduje powstanie zaburzeń wzwodu członka i wytrysku nasienia. Spowodowane jest to głównie zmianami zanikowymi w jądrach, pogorszeniem krążenia krwi w okolicach miednicy oraz osłabieniem reaktywności seksualnej. Masturbacja z reguły powoduje łagodzenie tych objawów dzięki temu, że podtrzymuje gotowość i sprawność organizmu w zakresie reakcji seksualnych. Jeżeli jest tak, że mężczyzna z jakiś powodów, na przykład religijnych, czy ambicjonalnych, nie masturbuje się, to organizm z reguły samoistnie redukuje napięcie seksualne właśnie poprzez polucje, zwane inaczej zmazami nocnymi. Jest to typowe i normalne zjawisko u mężczyzn dojrzewających, u tych, którzy mają przerwy we współżyciu oraz wśród mężczyzn, którzy współżyją zbyt rzadko w stosunku do swoich potrzeb. Masturbacja, która odbywa się z częstotliwością odpowiadającą indywidualnemu poziomowi potrzeb danego mężczyzny powoduje ograniczenie, albo nawet zanik polucji. Wniosek z tego jest taki, że jak rozpoczniesz regularne kontakty seksualne ze swoją ukochaną, to Twoje problemy z autoerotyzmem i polucjami przestaną istnieć.

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne