601 777 738
Rejestracja telefoczniczna

Z pierwszą wizytą u specjalisty

Wizyta pacjenta u seksuologa ma kilka prawidłowości, które odróżniają go od wizyty u dentysty, czy internisty. Po pierwsze pacjent często długimi miesiącami, czy wręcz latami zwleka z inicjacją kontaktu.

Przyczyny tych oporów mogą być różne. Najczęściej spowodowane to jest zażenowaniem, czy wstydem wobes własnej seksualności, czy współżycia w ogóle. Wielu pacjentów nie rozmawia na te tematy z własnym partnerem, tym trudniej jest im się otworzyć przed osobą obcą, Mężczyźni obawiają się potwierdzania własnej impotencji. Postawa taka często manifestuje się np. pytanim ';czy ze mną jest aż tak źle żeby brać viagrę?ł W konsekwencji występuje u nich duża niechęć do stosowania tego leku i nacisk na alternatywne lecznie farmakologiczne, czy psychoterapię. Nie należy zatem w leczeniu dysfunkcji erekcyjnej iść po najmniejszej linii oporu i nastawiać się na nowinki proponowane przez firmy farmaceutyczne. Sam fakt przybycia na pierwszą wizytę część mężczyzn traktuje jako przyznanie się do bycia chorym, co często wyzwala w nich niską samoocenę i poczucie małej wartości. W seksuologii klinicznej rokowanie w większości czynnościowych zaburzeń seksualnych jest pomyślne, dobrze jest zatem wiedzieć, że problem zostanie najprawdopodobniej efektywnie rozwiązany. Pacjenci często sądzą, że problemy seksualne są bardzo rzadko spotykane w gabinetach lekarskich, tymczasem epidemiologia zaburzeń seksualnych sięga nierzadko 30% populacji niezależnie od płci.

Ślósarz, W. Seksuologiczny gabinet zdrowia. Z pierwszą wizytą u specjalisty. Słowo Polskie. Gazeta Wrocławska, 10.1.2004, s.4', '2004-01-10'