601 777 738
Rejestracja telefoczniczna

Kocham i nienawidzę Cię

Kocham i nienawidzę cię Miłość i nienawiść są to stany emocjonalne pozostające ze sobą w dużej bliskości i zależności. Jeżeli kochamy kogoś miłością szaleńczą i namiętną to szansa na to, że od czasu do czasu będziemy żywili do niego głęboką nienawiść nie tylko nie maleje, ale wręcz wzrasta.

 
Spostrzeżenia te mają swoje potwierdzenie w statystykach policyjnych, z których wynika, że sprawcami przemocy fizycznej wobec kobiet są często osoby najbliższe: jej chłopak, narzeczony, czy mąż. Z drugiej strony doświadczenie kliniczne wskazuje, że kobiety częściej dopuszczają się przemocy psychicznej wobec swoich aktualnych, czy byłych partnerów. Nierzadko nie cofają się przed próbami degradacji finansowej, czy społecznej swojego partnera, a do upokorzenia go często wykorzystują dzieci poczęte w tych związkach. Wszystkie te zależności zostały potwierdzone i szczegółowo opisane w badaniach nad dynamiką uczuć. Wykazały one, że przeżycie silnej emocji negatywnej wywołuje często efekt zastępczy w postaci pozytywnego stanu emocjonalnego, natomiast przeżycie silnej emocji pozytywnej generuje występowanie emocji negatywnej. Nie powinniśmy więc mieć powodów do obaw o własną kondycję i zdrowie psychiczne w sytuacji, kiedy zdarza nam się chwilowo żywić do ukochanej osoby skrajne negatywne uczucia, włącznie z chęcią porzucenia go, czy wręcz uduszenia. 
 
 
 
Ślósarz, W. Seksuologiczny gabinet zdrowia. Kocham i nienawidzę Cię.Gazeta Wrocławska, 11-12.1.2003, s.4 ', '2003-01-11'