601 777 738
Rejestracja telefoczniczna

Pierwszy raz

Razem z moim chłopakiem mamy problem, z którym nie możemy sobie poradzić i dlatego postanowiliśmy się zwrócić o pomoc do specjalisty. Jesteśmy z sobą już długo. Za tydzień minie pół roku jak się znamy.

Kochamy się bardzo i chcemy ze sobą być. Nie wyobrażam sobie życia bez mojego ukochanego i dlatego to, co nas spotkało wywołuje we mnie duży niepokój i obawy co do tego, jak dalej potoczy się nasz związek. Niedawno postanowiliśmy się po raz pierwszy kochać.  Długo o tym wcześniej rozmawialiśmy. On i ja nie mieliśmy jeszcze kontaktów seksualnych. Jedni mówili, że to dobrze. Inni, że jedno z nas powinno już coś na ten temat wiedzieć. Doszło w końcu do tego stosunku, ale jego członek nie mógł wejść we mnie. Nie wiem dlaczego. Po prostu wszedł tylko trochę, a przez pewne miejsce zaraz na początku nie umiał przejść. Tak było kilka razy. Próby te wiązały się u mnie z ogromnym bólem. Bardzo proszę o wyjaśnienie przyczyny tego, co się ze mną dzieje i jakąś poradę.

W przypadku inicjacji partnerzy bez doświadczenia seksualnego nie stanowią najbardziej korzystnego układu. Rację mieli więc raczej ci spośród Waszych znajomych, którzy mówili, że lepiej jest, kiedy chłopak. albo dziewczyna ma już pewne doświadczenie w tej dziedzinie. Nie oznacza to oczywiście, że brak doświadczenia seksualnego u obojga partnerów przekreśla szansę na udaną inicjację. Warto jednak zdawać sobie sprawę z ewentualnych przeszkód, które mogą się pojawić. Przyczyn Waszych trudności w inicjacji seksualnej może być wiele. Mogą one leżeć zarówno po Twojej stronie, jak i po stronie Twojego chłopaka. Jeżeli chodzi o Ciebie, to w przypadku wyżej opisanych kłopotów ze stosunkiem warto na początku skontaktować się z ginekologiem i zapytać go, czy ze swojej nie widzi on żadnych przeszkód w odbyciu pierwszego stosunku seksualnego. Różnego rodzaju infekcje, stany zapalne, grzybiczne, czy anomalie w budowie anatomicznej w obrębie pochwy mogą utrudniać, a czasem uniemożliwiać immisję (wprowadzenie członka do pochwy). Proste badanie ginekologiczne pozwoli ustalić, albo wykluczyć organiczne podłoże Twoich dolegliwości. Z punktu widzenia seksuologii trudności z immisją mogą być związane z pochwicą, albo dyspareunią. Są to zaburzenia seksualne, które utrudniają lub uniemożliwiają mechanikę stosunku seksualnego. Pochwica polega na bolesnym, mimowolnym skurczu mięśni okolicy sromu i pochwy występującym przy próbie stosunku. Czasem już wyobrażenie stosunku wywołuje opisane objawy. Dyspareunia polega natomiast na odczuwaniu bólu w trakcie stosunku pochwowego. Zaburzenia te wymagają leczenia, bowiem w miarę upływu czasu mogą prowadzić do rozwoju innych dysfunkcji seksualnych, np. oziębłości, czy impotencji. Przyczyny trudności z inicjacją seksualną mogą leżeć też po stronie Twojego chłopaka. Z punktu widzenia mężczyzny immisja i przerwanie hymen (błony dziewiczej) powinno być dokonane w sposób jednoznaczny i zdecydowany. Tymczasem często zdarza się, że  mężczyzna, nierzadko sam pełen obaw co do tego, co go czeka, nie jest w tej sytuacji wystarczająco pewny siebie i zdeterminowany w osiągnięciu celu. Kończy to się oczywiście bólem u jego partnerki.

 

Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada na listy Czytelników. Pierwszy raz. Gazeta Wrocławska, 10.10.2003, s.22', '2003-10-10',