601 777 738
Rejestracja telefoczniczna

Bez apetytu na seks

Mam poważny kłopot. Jestem z żoną 8 lat po ślubie. Od dłuższego czasu duży problem stanowią zbliżenia. Żona, jak sama to określa, lubi seks, ale nie jest on jej niezbędny do życia. Takie stawianie sprawy prowadzi do szeregu napięć i kłótni między nami.

Na przykład najpierw mówi, że ma ochotę się kochać i że zrobimy to, jak dziecko pójdzie spać, a potem okazuje się, że zasypia przed nim. Do tego dochodzi jej częste ';zmęczenieł i, co za tym idzie, brak ochoty na seks. Teraz to już nie wierzę w to jej przepracowanie, ból głowy i  migrenę. Jak zaczyna nadawać w tych klimatach, to dziś już wiem o co chodzi i nawet nie próbuję się z nią targować. Jak powiedziała mi kiedyś w rozmowie, ma ochotę na zbliżenia, ale tylko w czasie jajeczkowania. My stosujemy kalendarzyk, więc taki styl współżycia całkowicie odpada. Stąd też maje pytania. Pierwsze: czy jest możliwość pobudzenia jej odpowiednim jedzeniem. czy też składem samego posiłku? Drugie: czy jest może jakieś lekarstwo żeby jej się chciało?
 
To, że kobieta ma większą ochotę na seks w okresie owulacji nie jest niczym niezwykłym. Tak to wymyśliła natura po to, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo  prokreacji, a tym samym podtrzymać ciągłość gatunku. W czasie jajeczkowania oprócz zwiększonych potrzeb seksualnych wzrasta również intensywność wydzielania śluzu w obrębie wejścia do pochwy i w samej pochwie. Występowanie tego zjawiska ułatwia immisję (wprowadzenie członka do pochwy), samą mechanikę kontaktu seksualnego oraz mechanizm zapłodnienia. Jedna z podstawowych zasad życia seksualnego mówi, że metoda antykoncepcyjna powinna być dostosowane do konkretnej kobiety i związku partnerskiego, a nie odwrotnie. To, że Twoja żona ma ochotę na seks w okresie owulacji powinno być przez Was wykorzystane i uwzględnione przy zastosowaniu optymalnej antykoncepcji, Innymi słowy żona powinna skontaktować się z ginekologiem i wspólnie z nim ustalić najbardziej korzystną dla siebie i swojego życia seksualnego metodę antykoncepcyjną. Warto przy tym dodać, że kalendarzyk małżeński, nazywany wśród młodzieży ';ruletką watykańskął, należy do metod antykoncepcyjnych o najmniejszej skuteczności. Wskaźnik Pearla (określający ilość ciąż wśród 100. kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną w ciągu) wynosi w tym przypadku 14-50 punków, a na przykład w metodzie cyklicznej w antykoncepcji hormonalnej  0.2-0.3 punktu. Jest oczywiście cały szereg leków stymulujących, odprężających i hormonalnych stosowanych w przypadku osłabienia libido, czyli zaburzenia polegającego na zmniejszeniu poziomu potrzeb seksualnych i częstotliwości współżycia. Stosowanie farmakoterapii nie jest jednak wskazane w przypadku Twojej żony. Bardziej właściwe będzie zastosowanie odpowiedniej diety, bogatej w afrodyzjaki, czyli substancje pobudzające seksualnie. Wśród środków roślinnych będą to: konopie, miód, mak, anyż, brzoskwinia, bazylia, czekolada, seler, chili, lubczyk, pokrzywa, wanilia, dziurawiec, jabłko, żeń-szeń, mandragora. Najbardziej popularnymi środkami zwierzęcymi podnoszącymi potrzeby i sprawność seksualną są owoce morza.
 
 
 
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada na listy Czytelników. Bez apetytu na seks. Gazeta Wrocławska, 29.8.2003, s.18', '2003-08-29',