601 777 738
Rejestracja telefoczniczna

Spróbuj zbudować swój związek na zaufaniu i wracaj do przeszłości. Postaw na partnera.

Mam do Pana pytanie natury osobistej i nie wiem gdzie mam się zgłosić o pomoc. Otóż jestem 18- letnią dziewczyną. Mój pierwszy stosunek odbył się, kiedy miałam 15 lat, a moja sympatia 18.

Byłam wtedy z chłopakiem przez półtora roku i byłam w nim tak zakochana, iż byłam pewna, że będę z nim już na zawsze. Niestety jego miłość skończyła się i rozstaliśmy się. Zdałam sobie sprawę, że popełniłam największy błąd w moim życiu. Po jakimś czasie poznałam świetnego chłopaka. Jestem w tej chwili z nim zaręczona. Niedawno rozpoczęliśmy współżycie, ale czuję, że coś jest nie tak. Wydaje mi się, że mam uraz i niechęć do seksu przez wcześniejsze doświadczenie i czuję się jakbym była wykorzystywana przez byłego chłopaka. Dopiero teraz zdałam sobie sprawę, że wtedy byłam naiwną i głupią 15-letnią dziewczynką. Dziś nie potrafię o tym zapomnieć. Czy uda mi się to kiedyś? Czy będę potrafiła normalnie współżyć z nowym partnerem? Czy może powinnam się zgłosić do jakiejś poradni.
 
Inicjacja seksualna jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Wywiera ona wpływ na samoocenę w roli kobiecej i męskiej, a zgodnie z prawem pierwszych połączeń (ang. imprinting) i generalizacji jej udany przebieg sprzyja przynoszącemu satysfakcję seksualną współżyciu. Badania przeprowadzone w Polsce w roku 1996 wykazały, że średni wiek inicjacji seksualnej wynosi 18 lat i 7 miesięcy. Z zestawienia tych badań i nadesłanego listu wynika, że Twój wiek pierwszego stosunku seksualnego był znacznie poniżej średniej w naszym kraju. Zbyt wczesne inicjowanie współżycia przynosi niestety często więcej szkody niż pożytku. Powszechnie wiadomo, że sprzyja rozpowszechnianiu się chorób przenoszonych drogą płciową, stwarza sytuacje konfliktowe w rodzinie, w aktualnych związkach partnerskich, powoduje trudności z nauką, prowadzi do przedwczesnego macierzyństwa, przymusowych małżeństw i przerywania ciąż. Z punktu widzenia seksuologa klinicznego zbyt wczesna inicjacja prowadzi też do problemów psychicznych i zaburzeń seksualnych. Najczęściej wiąże się z nie seksualnymi motywami. Uleganie namowom chłopaka, potwierdzenie uczucia, dowodem miłości, seks dla zaspokojenia ciekawości, czy z obawy przed odrzuceniem, a nawet zerwaniem związku są jednymi z najczęściej wymienianych poza seksualnych motywów podjęcia pierwszego stosunku seksualnego. Taka sytuacja nie jest korzystna. Innymi słowy Twoja osobowość i seksualność nie była jeszcze na tyle ukształtowana, żeby rozpocząć kontakty seksualne. Dodatkowym obciążeniem w Twoim przypadku był fakt, że to Twój partner zostawił Ciebie, a nie odwrotnie. Sytuacja taka powoduje, że dziewczyny mają często żal do siebie, do partnera i do całego świata. To, co dalej będzie się działo w Twoim życiu seksualnym w dużej mierze uzależnione jest od zachowania Twojego partnera. Im będzie bardziej czuły, empatyczny i spełniający Twoje oczekiwania, tym większa szansa, że wrócisz do zdrowia seksualnego. 
 
 
 
Ślósarz, W. Spróbuj zbudować swój związek na zaufaniu i wracaj do przeszłości. Postaw na partnera. Słowo Polskie. Gazeta Wrocławska, 19.12.2003, s.23', '2003-12-19',