601 777 738
Rejestracja telefoczniczna

Zaburzenia potencji biznesmena

Zaburzenia potencji biznesmena Alexithymia (ang.) nazywana jest chorobą biznesu. Jednym z następstw alexithymii jest zmniejszenie poziomu potrzeb seksualnych i częstotliwości współżycia. Na tym etapie choroby charakterystyczne są próby dopingu farmakologicznego.

Najczęściej wygląda to tak, że początkowo człowiek eksperymentuje z różnego rodzaju parafarmaceutykami dostępnymi w sex shopach, albo w sprzedaży wysyłkowej reklamowanej w czasopismach, telegazecie, czy internecie. W sytuacji, kiedy te metody leczenia zawodzą chory na alexithymię wybiera wizytę u seksuologa i prosi o wypisanie recepty na johimbinę, viagrę, uprimę, czy też inny, powszechnie znany lek poprawiający potencję seksualną. Postawa chorego jest często roszczeniowa i bezkompromisowa. Człowiek taki wie, co mu dolega i wie, co mu pomoże. Zachowanie takie jest o tyle typowe dla osoby chorej na alexithymie, że przedmiotowe podejście do rzeczywistości i podobne traktowanie ludzi jest jednym z objawów osiowych tej choroby. Próby diagnozy i leczenia czynione przez terapeutę zgodnie z kanonami seksuologii klinicznej są negowane i lekceważone. Brak natychmiastowej reakcji seksuologa zgodnej z oczekiwaniami pacjenta powoduje zerwanie procesu diagnozy i terapii. Nierzadko zdarza się, że pacjent w tym samym czasie odwiedza wielu lekarzy i robi sobie w domu prawdziwe zapasy leku, który w jego mniemaniu powoduje poprawę sprawności seksualnej. Dość typowy jest przy tym lawinowy wzrost ilości przyjmowanego farmaceutyku, na przykład początkowo wystarczyło wziąć 25 mg danego leku, aby uzyskać pożądany stan, po czym w krótkim czasie dla uzyskania podobnego efektu dawka staje się 10- krotnie większa. Pacjenci są przy tym nierzadko gotowi na leczenie inwazyjne, począwszy od zastrzyków do ciał jamistych członka, a nierzadko skończywszy na protezowaniu penisa. Wyraźnie przy tym widać, jak rzeczowe myślenie, techniczne podejście do życia i tendencja do radykalnych rozwiązań problemów, czyli zjawiska tak typowe dla alexithymii, obejmują własne ciało pacjenta.
 
Bibliografia Kępiński, A. Rytm życia (1978), Wydawnictwo Literackie, Kraków Krystal, H. Alexithymia and psychotherapy. American Journal of Psychotherapy, 33,1, s.17-32, 1979. 
 
 
 
Ślósarz, W. Seksuologiczny gabinet zdrowia. Zaburzenia potencji biznesmena. Gazeta Wrocławska, 10-11.5.2003, s.5', '2003-05-10',